Pomijając tematykę co lepsze cegła, kamień, drewno czy stal, kształt ogrodzenia należy zaplanować funkcjonalnie. Wiadomo, że każde ogrodzenie jak my sami jest inne.
Tak więc bywają ogrodzenia pod skosem, z przeszkodami typu słup lub drzewo w granicy, droga zbyt wąska i wjazd za mały, a do tego trzeba wstawić skrzynkę na licznik na gaz, prąd i może wodę a pojemniki na śmieci też trzeba gdzieś wstawić.
Szerokość wjazdu
Nieoficjalnym standardem (do domu) jest wjazd o szerokości 4 metrów. Jednak wszystko należy sprawdzić w naturze. Ciasne uliczki, słupy, wąskie działki nie zawsze dają możliwość swobodnego manewru. A poza tym jak wracamy do domu nie powinniśmy stresować się jeszcze tym wjazdem! Jeżeli to możliwe przed budową ogrodzenia można wbić pachołki w miejscach gdzie będą słupki bramy, a następnie wjeżdżając najdłuższym samochodem (w domu) sprawdzić jakie ustawienie jest najlepsze. Czasami wystarczy, że nasza brama będzie kilka centymetrów szersza lub wpuszczona do wewnątrz a wjazd stanie się komfortowy nawet dla początkującego kierowcy.
Szerokość przęseł ogrodzeniowych
Standardowe przęsła ogrodzeniowe zawierają się w szerokościach między 2,2m a 2,6m. Dłuższe przęsła powinny byś albo mocniejsze (grubsza konstrukcja) albo wspierane dodatkowymi mocowaniami. Ogrodzenie powinno składać się z takiej samej długości odcinków na jednej płaszczyźnie (czasem niemożliwe, jednak warto powalczyć) aby było ładne i nie raziło niedoróbką. Czasami pogrubienie słupka, bramy, furtki czy śmietnika pozwoli na równe rozłożenie przęseł.
Skośne ogrodzenie (teren pochyły)
Jeżeli teren grodzony jest „ze skosem” należy się zastanowić nad stopniowaniem lub budowaniem ogrodzenia i bram pod kątem kształcie rąbu. Stopniowanie powinno być symetryczne, tzn., że każdy stopień przęsła powinien różnić się jednakową wysokością. Tereny pofalowane stopniuje się na przykład parami trójkami itp. Jednak w tym względzie warto zachować symetrię. Są oczywiście sztuczki które powodują maksymalną wizualną harmonię, jednak przed projektowaniem warto zapoznać się z propozycjami osób zajmujących się zawodowo ogrodzeniami.
Furtka
Na ogół furtkę stawia się przy bramie, jednak należy się zastanowić, czy przejście dla pieszych nie będzie wchodziło w kolizję z bramą (porady automatyka do bram). Jeżeli to możliwe należy unikać zachodzenia się bramy wjazdowej z furtką wejściową. Poza tym furtka powinna zamykać się do środka i nie powinna mieć mniej niż 90 cm . Furtkę można zaopatrzyć w domofon i zaczep elektromagnetyczny.
Miejsce na kosz na śmieci
Altankę lub parkan na śmieci warto ulokować tak aby dostęp do niej z zewnątrz dla wywozu, oraz z wewnątrz, był jak najwygodniejszy dla obu stron , pamiętać powinniśmy aby nie przeszkadzał sąsiadom. Jeżeli sąsiad ma miejsce na kosze sąsiadujące bezpośrednio przy naszym ogrodzeniu, można bez problemu stawiać nasz parkan na kosze. Jeżeli nie, dobrze ustalić z sąsiadem sposób odgrodzenia koszy lub ustawić je w odległości 2 metrów od granicy działki.
Skrzynki na przyłącza i liczniki
W czasie projektowania ogrodzenia nie można pominąć tak istotnej kwestii jaką są przyłącza oraz liczniki.
Urządzenia te na podstawie projektu (gazownia, energetyka) można zabudować w linii ogrodzenia za pomocą skrzynek (z tworzywa, metalu - kute, itp.) w przęsłach ogrodzeniowych lub zamurowane w murkach ogrodzenia.
Przeszkody terenowe
Czasami zdarzają się przeszkody terenowe jak drzewa słupy telekomunikacyjne lub energetyczne, w linii ogrodzenia. Można cofnąć ogrodzenie do środka lub wybudować obejście za pomocą przęsła lub murku ogrodzeniowego.